Mřížkový koláč s rebarborou

by vanilkovylusk

V obchodech se začínají objevovat červenozelené stonky rebarbory, kterou mnoho lidí považuje za ovoce, přestože je to vlastně zelenina. Pokud jste rebarboru nikdy nevyzkoušeli, neváhejte, a kupujte. Já jsem sklidila na zahrádce celý kilogram a nevěděla jsem, co si sním počít. Kupodivu mi přesně vystačil tento úžasný koláč z máslového lineckého těsta a jemné tvarohové náplně. Mřížkový koláč s rebarborou

Na 1 koláč:

Těsto:

300 g hladké mouky

7 lžic studené vody

80 g třtinového cukru

120 g másla

špetka soli

citronová kůra z 1 citronu

Rebarborová náplň:

1 kg rebarbory

3 lžíce cukru

Tvarohová naplň:

250 g tvarohu

1 vejce

30 g hladké mouky

3 lžíce cukru

1 lžíce vanilkového cukru

3 lžíce mléka

Nejdříve si připravte těsto – v robotu smíchejte mouku, máslo, cukr, vodu a špetku soli. Zpracujte pevné těsto a dejte na hodinu vychladit do ledničky.

Rebarboru oloupejte, omyjte, nakrájejte na kousky a 5 minut povařte se třemi lžícemi cukru. Poté slijte šťávu (při vaření pustí rebarbora hodně šťávy – může se pít jako čerstvý džus) a nechte okapat.

Na tvarohovou náplň rozmíchejte tvaroh, oba cukry, mléko, mouku a vejce.

Těsto vyválejte na vále a rozdělte ho na 3/4 a 1/4. Větším plátem vyložte koláčovou formu o průměru 28 cm. Rovnoměrně na ni rozprostřete nejdříve rebarborovou směs, potom tvarohovou směs. Zbylé těsto rozkrájejte na mřížky a poklaďte jimi koláč. Pečte v troubě vyhřáté na 180°C 35 – 40 minut.

Reklamy